Turistická akce "Putování okolo Tehova" proběhla v sobotu 19.10.2024. Sešli se příznivci pochodů krásnou krajinou. První zastávkou na svačinu byla Nemíž, kdy se turisté občerstvili v místní "Spolkovně". Poté pokačovali směrem k Becajdě a mlýnu. Zpět navštívili chráněnné jalovcové území. Poté prošli z Nemíže na Petříny. Po zhruba pětihodnovém pochodu za krásného počasí se naobědvali a poseděli v místnosti bývalé školy v Tehově, kde byla akce zakončena.
Díky za uspořádání velice krásného setkání za spolupráce Obce Tehov a Charity Vlašim.
Dne 15.10.2024 byl zasazen strom na návsi. Místo pokáceného jasanu byl zasazen Javor babyka Acer campestre ' Elsrijk' - dorůstá 10-12m , kuželovitá až široce vejčitá koruna, snáší sušší vápenité půdy, toleruje posypové soli, blízkost zpevněných ploch, alergenní pyl, netrpí padlím, středněvěký druh. Výběr byl konzultován s odbornou firmou.
Podvečer Filipojakubské noci patřil u nás v Tehově opět stavění máje a čarodějnickým rejům. I když tentokrát připravená vatra s čarodějnicí z důvodu zákazu pálení ohňů nevzplála, i tak děti se za bohatého soutěžního programu her a posléze i vyhlášení nejhezčího kostýmu dostatečně vydováděly. Večer pak pod nádherně opentlenou májí se za doprovodu živé hudby příjemně posedělo a i zazpívalo. Děkujeme hasičům za uspořádání a udržování tohoto dlouholetého lidového zvyku a všem občanům, kteří tento zvyk patřící k vesnici přišli svou účastí podpořit.
Tento krásný strom byl v minulosti již minimálně dvakrát odborně ošetřován. Poprvé po odstranění stánku, podruhé po dokončení kanalizace. Jeho kořeny byly poškozeny natolik, že strom usychal, v loňském roce byla již polovina stromu zcela proschlá, ostatní velice skomírala. Větve se lámaly a hrozilo nebezpečí ohrožení na zdraví pádem uschlých větví při povětrnostních poryvech. Snahou našeho úřadu bylo dát strom prořezat, stejně tak jako proschlé kmeny líp, na podzim 2023, ovšem vyjádření OS ČSOP ve správním řízení znělo: strom je vhodné pokácet jelikož je ve velice špatném zdravotním stavu a je jisté, že ho jakýmkoli způsobem nelze zachránit. Jasan byl bohužel napaden zákeřnou mikroskopickou houbou rodu Chalara, která v posledních cca 8 letech ve velkém zabíjí jasany v Evropě. Nedá se proti ní bohužel bránit a prognóza je neúprosná. Cca 90-95 % jasanů do budoucna tuto nemoc nepřežije (podobně byly jinou houbou před 30 lety napadeny a zdecimovány jilmy). Nemoc postupuje poměrně rychle a do 2 let od prvních příznaků je většinou strom mrtvý.
Na místě pokáceného jasanu (vedle pařezu) bude zasazen jiný listnatý strom (nikoli malokorunný kultivar) o velikosti obvodu kmene 12/14 cm.
https://www.facebook.com/tehov.vlasim